Anasayfa / Havacılık / Nasıl Pilot Olurum..?

Nasıl Pilot Olurum..?

PİLOT OLMAK… 

Özellikle havayolu sayısının ve buna bağlı olarak artan uçak sayısı ve pilot ihtiyacı, pilotluk mesleğini cazip bir hale getirdiyse de ayni zamanda halk arasında sanki çok kolay gerçekleştirilebilir bir meslek gibi de algılanmıştır.  Bunun en büyük sebeplerinden biri ülkemizde “iş garantili” vaatleri ile açılan ve çok kısa sürede yok olan ya da gerçekte böyle bir şey olmadığı ortaya çıkan pilot okullarıdır. İş vaadi veren dünyada her hangi bir üniversite olmadığı gibi, is garantili pilot Okulları’nda göz boyamaktan başka bir şey değildir. Her ne kadar bu okullar iş garantisi veriyoruz dese de, bunun okul sonunda sizin beceriniz ve karakteriniz ile ilgili o isi alıp alamayacağınız ile yalan olduğu ortaya çıkmaktadır. Bugün her parayı veren pilot adayının ciddi bir hava yolu tarafından 100 milyon dolarlık bir uçağa ve kendisine yüzlerce insanın hayatinin teslim edilmesinin gerçek olduğunu düşünmek bile korkutucu ve hayaldir.

Bugün havayolu ve uçan uçak sayısının arttığı doğrudur ve artmaya da devam edecek ve bunun içinde büyük bir pilot alımı gerekecektir. Ama işte aynı bu sebepten dolayı da alınacak ya da yetiştirilecek pilot adaylarının, artan uçak sayısı ile havada ve havalimanlarında artan hava trafiğine uyum sağlayabilecek tecrübede, İngilizce komünikasyona gerçekleştirme yeteneğine sahip olması ve bunun da ötesinde pilot olacak kişinin karakterinin çok iyi seçilmiş olması gerekmektedir.

Maalesef ki ülkemizde ya da etrafımızda ki birçok Avrupa ülkesinde pilot öğrencilerinin iyi bir şekilde yetişmesini sağlayabilecek ve deneyimli bir pilot olarak yetiştirebilecek sayıda havalimanı, komünikasyon ortamı ve hava koşulları bulunmamaktadır.

Bugün Türkiye dâhil birçok Avrupa ülkesinde pilotlar en fazla 2 bilemediniz 4 hava limanına iniş ve kalkış yaparak ve bu havalimanlarında mevcut aletli iniş koşulları ne ise hep aynı prosedürü uygulayarak iniş yapmaktadırlar. Tabii gerçekleştiremedikleri İngilizce komünikasyonu da cabası. Bunun tam aksine Amerika’da uçuş eğitimi ve özellikle EASA (Avrupa) pilot lisansı veren bir okulda eğitim alan öğrenci 50′ye yakın havalimanında 10 dan dan fazla değişik aletli iniş prosedürlerini uygulamakta ve hem FAA ve hem de EASA İngilizce komünikasyon yaparak uçmayı mükemmel bir şekilde öğrenmektedir ve isterse çift lisanlı (FAA/EASA) bir pilot adayı olabilmektedir.

Peki, Nasıl Pilot Olurum?  Bunu bir sayfa ‘da anlatmak tabi ki imkânsız ancak size elimizden geldiğince nasıl pilot olunur ya da hava yolları bir pilot adayından neler istemektedir gibi soruları kısaca cevaplamaya çalışacağız…

Türkiye’de ki bir çok hava yolu yeni pilot adaylarından sadece mecazi anlamda JAA ATPL Frozen (Dondurulmuş Havayolu taşımacılık pilot lisansı) dediğimiz pilot lisansını istemektedir ki aslında “ATPL Frozen” diye bir lisans yoktur,  CPL (Commercial pilot, Ticari Pilot ) lisansı dediğimiz lisans vardır. Ancak bu lisansı aldıktan sonra 14 ATPL Teori yazılısını da geçen pilot eğer 5 yıl içerisinde havada 1500 saat uçuş (bunun 500 saati Multi Crew olarak) tamamlarsa lisansı direkt ATPL lisansına döneceğinden, bu yazılıları geçmiş ve Cpl /Me /Ir lisanslı pilotlar “ATPL Frozen” lisanslı pilot diye anılmaktadırlar.

Bu Arada JAA (joint Aviation Authority ) dediğimiz kurum 8 Nisan 2012 tarihinde tüm Pilot lisans verme haklarını EASA (European Aviation Safety Agency) ‘ye devretti.  Türkiye Avrupa Birliği ülkesi olmadığından, Avrupa’da verilen lisanslar EASA CPL/ME/IR adi altında, ülkemizde verilen lisanslar ise Ulusal lisansa dönmüştür ve eskisi gibi JAA bağlı tüm Avrupa ülkelerinde geçmez hale gelmiştir.

CPL (Commercial Pilot lisansı) ME (Multi Engine/ Çok motorlu)  IR (Insturment Rating / Aletli Uçuş) dediğimiz ve sizi First Officer (Yardımcı pilot) olmanızı sağlayacak lisansı almak için yapmanız gerekenler söyle sıralana bilinir.

1)- Her şeyden önce kendinize şu soruları sormanızı öneririz:

+ Ben kibirli birimiyim?

+ Kendime çok güvenir ve kuralları dinlemem.

+ Bana nasıl olsa olmaz

+ Nasıl olsa kıvırırım

+ Düşünmeme gerek yok ne yaptığımı biliyorum.

Eğer bu soruların cevapları sizin için EVET ise size tavsiyemiz,  Pilot olmaya hiç kalkışmayın. Eğer HAYIR ise o zaman kendinize Pilotlar için birinci sınıf sağlık sertifikası dediğimiz, sertifikayı almanızı tavsiye ederiz ki, pilot olmak için her hangi bir sağlık sorununuz olmadığınızı bu zor ve pahalı eğitime başlamadan önce kendiniz için belgeleyin.

2)- Havacılık İngilizcesi testine girmeniz ve bundan 4 almanız gerekmektedir, eğer bu skoru alamazsanız, o zaman pilotluk eğitimi almadan evvel ya online yada bir okulda ICAO Havacılık İngilizcesi kursu almanız gerekir.

3)- Üsteki iki önemli konuyu hallettikten sonra ve gideceğiniz okulu seçmelisiniz. Bugün Amerika’ya gitmeyi seçtiyseniz bilmeniz gereken en önemli konu şudur: Gideceğiniz okul FAA ve EASA (ATO) lisansı verebilen bir okul olmalıdır. Eğer siz Amerika’ya ya da EASA lisansı vermeyen her hangi bir Dünya ülkesinde ki bir okula gidip CPL lisansınızı alırsanız ve bunu Türkiye’ye döndüğünüzde validasyon yaptırırsanız dahi sadece 1 sene çalışabilirsiniz demektir. Bu yüzden Türk Pilot Akademisi,  Amerika da FAA ve  EASA lisansı vermeye yetkili “American Aviation Academy” uçuş okulunun tek yetkili Türkiye temsilcisidir.

4)- Okulunuzu seçtiniz ve kurslara başlayacaksınız. İlk alacağınız lisans Private Pilot (PPL) lisansıdır ki bu lisansı almanız için minimum 35 saat uçuş yapmanız gerekmektedir. (FAA Part 141 öğrencileri için) Bizim kursumuzda bu 40 saat olarak belirlenmiştir. Çünkü birçok öğrenci özellikle komünikasyonu yetersiz olan öğrenciler bu lisansı 40 -45 ve üzeri saatte alabilmektedirler.

5)- Private Pilot lisansını alan öğrenci akabinde Instrument Rating /IR (Aletli Uçuş) dediğimiz kursa başlar. Bu kurs pilotluk kariyerinizdeki en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır, yani IFR uçuşlar. Dünyada ki tüm hava yolları 18000 feet ve üstü uçuşlar yaptıklarından tüm uçuşları IFR (Instrument flight rules) olarak planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden Intrument derslerini iyi anlayan ve başarı ile geçen öğrenciler Hava Yollarının mülakatlarında da büyük oranda başarı göstermektedirler. Çünkü havayolu mülakatlarının büyük bir kısmı simülatörde IFR uçuşunuzu planlamak ve gerçekleştirmek üzeredir. Bu Rating’i Private Pilot lisansınıza eklemek için 40 saatlik bir Instrument Uçuş eğitiminden geçmeniz gerekmekte ve bunun sonunda 1 yazılı, 1 sözlü ve 1′de uçuş testini geçmek zorundasınız. Bu testleri başarı ile geçen öğrenci artık IFR Flight Planlı uçuşlar gerçekleştirme yetkisine sahiptir. Instrument  bir Reyting’dir , bir lisans türü değildir.

6)- IR reyting ‘ini alan öğrenci artık EASA CPL lisansını almak için gerekli olan son 3 kısma geçmeye hazır demektir. Bunlar 100 saatlik PIC (Pilot in Command ya da Solo) uçuşlarınızı tamamlamak, Multi Engine (Çok motorlu ) uçuş reytingini almak, Complex Aircraft (iniş takımlı uçuş) eğitimi ve endorsmentini almak.

Öğrencinin ayni zamanda 400 saatlik alması gereken ATPL 14 yazılı testi  yer derslerimde bu zaman içerisinde başlamaktadır. Öğrenci geceleri 100 saatlik PIC zamanını doldurmaya çalışırken gündüzleri de 400 saat doluncaya kadar 14 ATPL Teori derslerine çalışır ve sınavlarına girer.

7)- 100 solo saatinizi Türk Pilot Akademisi, sizin mükemmel bir şekilde yetişebilmeniz için itina ile planlamakta ve sizi bu yüz saatlik uçuşunuz International uçuş planlaması şeklinde olmak kaydı ile 15 günde 30 değişik havalimanına 10 dan fazla çeşitte aletli yaklaşma prosedürleri uygulayarak, havada bekleme prosedürleri uygulatarak ve aynı zaman %90′nını gece gerçekleştirmek sureti  ile,  başka dünyanın hiç bir ülkesinde gerçekleştiremeyeceğiniz şekilde bitirmenizi sağlamaktadır. Zaten Amerika’yı Pilot eğitiminde dünyanın en iyisi yapan özelliklerinden birisi ve en önemlisi de budur.

8)- 100 Saat Pilot in Command zamanını bitirirken ayni zamanda 14 ATPL Teori yazılı sınavlarına hazırlanan öğrenci bu sınavlarının 11’ini geçer. Eğitimin son bölümü olan 18 saatlik CPL Multi Engine ve Complex Uçak eğitimini alır ve CPL uçuş testine Çift Motorlu uçakla girer ve akabinde 14 yazılı testinin son üç tane sinide geçerek ATPL Frozen dediğimiz lisansa sahip olur. Ancak bu lisansa sahip olmadan evvel Avrupa’da girmesi gereken bir Instrument Check Ride, Skill Test ve MCC (multi Crew Coordination) Kursu daha bulunmaktadır . Çünkü Amerika’da CPL lisansı uçuş testi yapılabilmekte, Intrument Modüler uçuşları yapılabilmekte ama testi (Instrument Check Ride )Avrupa’da yapılmaktadır.

İşte bu son test için Avrupa’ya gelen öğrenci 30-40 gün Avrupa’da MCC (multi Crew Coordination) Kursu, Skil Test ve Insturment uçuş testine,  girer ve tüm lisanslarını ve eğitimini tamamlamış olur.

  • Program 1: Üç Lisanslı Pilotaj Kursu – (EASA + FAA + ICAO / MCC)

MCC (multi Crew Coordination) kursu, Type Rating’i (Tip Eğitimi) değildir.

Type Rating dediğimiz olay bir uçağı nasıl kullanmanız ve o uçak ile ilgili tüm özellikleri öğrenmeniz ve acil iniş kurallarını simüle ederek ve öğrenek gerçekleştirilen bir eğitimdir ve 21 gün sürmektedir .

Türk Pilot Akademisi  Type Rating eğitimleri , ilerleyen zamanlarda ek hizmet paketi olarak  sunmayı planlamaktadır

**Type Rating ücreti nerdeyse pilot lisansı almak kadar pahalı bir şeydir.

Bütün bu yazdıklarımız size karışık gelebilir, ancak başladığınız zaman her şey yavaş yavaş sırası ile yerine oturacaktır. Havacılık ve lisanslar belki de Dünya’da en çok regülasyonu olan bir sektördür.

Türk Pilot Akademisi, her zaman size daha fazla ayrıntılı bilgiler vermek için hazırdır, bize telefon etmeniz yeterlidir.

Hakkında Engin ORKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir